Svenska
Getavelsförbundet

- För bevarandet av den svenska mjölkgeten

Svenska Getavelsförbundet Styrelse

Ordförande:


Elisabet Forsdahl
Näsbön 131
668 93 Ed 
Mobil:
0706-334 941 (0534-20162)
E­-post: elisabet.forsdahl@telia.com
 

Kassör:


Robert Brook
Hornbergsvägen 4 B
81020 Österfärnebo  
Mobil: 0703-36 24 00 (0291-50025)
E­-post: s.robert.w.brook@gmail.com
 

​Styrelseledamöter:


Mikaela Janolsgården
Mobil: 0706-44 21 26
E-­post: janols.garden@yahoo.se


Tor Norman
Mobil: 0705-56 32 21
E­-post: tor@bymejeriet.se


Suppleanter:


Manuel Wetter
Mobil: 0705-95 67 17
E­-post: manuel.wetter@gmail.com

Anna-Karin Gidlund
Mobil: 0703-62 10 42 (0662-210 43)
E­-post: anna-karin@gideget.se

 

Avelsrådet:


Anna-Karin Gidlund
E­-post: anna-karin@gideget.se

Mikaela Janolsgården
E-­post: janols.garden@yahoo.se

Malin Sala 
E­-post: malin.sala@hotmail.se

 

Köttrådet:


Manuel Wetter
E­-post: manuel.wetter@gmail.com

Arthur Borghs
E­-post: arthur.borghs@gmail.com

Anna Sundberg (sammankallande)
E­-post: annasundberg10@gmail.com

Maria Brook
E­-post: c.maria.brook@gmail.com

Claire Sjöström
E­-post: nissesjostrom@gmail.com

Maria Mörner
E­-post: maria@herrvik.se

 

 

Nyheter och artiklar
  • Getavelsförbundets årsmöte 2019

    Getavelsförbundets årsmöte 2019

    Styrelsen för Svenska Getavelsförbundet och SVA har härmed det stora nöje att inbjuda dig till vår GETDAG med årsmöte. [Läs mer...]

    • Publicerad 2018-11-22
    • Av Marcus Junström

  • Anslut dig till 4D4F

    Anslut dig till 4D4F

    Gun Bernes SLU tipsar om att ansluta sig till 4D4F som har en särskild grupp för getproducenter, gällande sensorer o annan teknik som kan vara till hjälp i produktionen. [Läs mer...]

    • Publicerad 2018-09-19
    • Av Marcus Junström

  • Ny bok om getter

    Ny bok om getter

    Geten i Sverige. Kulturhistoriska och samtida perspektiv [Läs mer...]

    • Publicerad 2017-03-23
    • Av Marcus Junström

  • Årsmöte och Utbildningsdag 2017

    Årsmöte och Utbildningsdag 2017

    Inbjudan till Getavelsförbundets årsmöte tisdagen den 31-Januari. Plats: SLU i UPPSALA se program över dagens aktiviteter. [Läs mer...]

    • Publicerad 2016-12-01
    • Av Marcus Junström

  • Köp & Sälj 

    Senaste annonserna

  • 2019-07-08 Säljes, Djuptjärn, Trehörningsjö

    DAGG Avelsbockkilling, CAE fri registrerad i AvelMiniGet. 

    En CAE fri, svartgråvit avelsbockkilling SE10672-2019-19103 DAGG hornig av Svensk [...]

    Pris 2500 kr

  • 2019-07-08 Säljes, Djuptjärn, Trehörningsjö

    AG Avelsbockkilling, CAE fri, registrerad i AvelMiniGet. 

    En CAE fri, vit avelsbockkilling SE10672-2019-19109 vit AG hornig av Svensk Lantras, [...]

    Pris 2500 kr

  • 2019-07-08 Säljes, Djuptjärn, Trehörningsjö

    DD avelsbockkillingar CAE fria, registrerade i Avelminiget 

    Två olika CAE fria avelsbockkillingar av Svensk Lantras; SE10672-2019-19101 DD [...]

    Pris 2500 kr

  • 2019-07-08 Säljes, Djuptjärn, Trehörningsjö

    DA Avelsbockkillingar, CAE-fria, registrerade i AvelMiniGet 

    Två olika CAE fria avelsbockkillingar av Svensk Lantras; SE10672-2019-19106 DA [...]

    Pris 2500 kr

  • 2019-06-15 Säljes, Svängsta, Blekinge län

    Bockar C3 status 

    Hej, Bockar till salu, födda i slutet av februari resp slutet av mars 2019. Samtliga [...]

    Pris 2000 kr