Stödet avser att främja avel, kartlägga gener och släktskap hos mjölkgetter, testa och utföra chipmärkning, utveckla föreningens hemsida och att delta i kompetenshöjande kurser.
Stödet från landsbygdsprogrammet 2014–2020 finansieras delvis av pengar från Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling.
Syftet med projektet är en ökad kartläggning av mjölkgetters genetik och släktskap, bredda avelsbasen hos svenska mjölkgetter och att utveckla föreningens hemsida.
Projektet startade 18 januari 2019 och slutredovisades den 30 november 2021
Vi har lyckats med att;
Vi har misslyckats med att;
Vi har inom ramen för projektet med hjälp av SLU genomfört DNA-tester av kaseinstatus på såväl tilltänkta avelsbockar som ett antal mjölkgetter och forskare och studenter har även undersökt mjölkprover för att finna samband mellan kaseingenstatus och innehållet i mjölken både avseende olika kaseiner och fria fettsyror.
Vi har även transporterat semindoser av genetiskt viktiga djur från Jordbruksverkets genbank och besättningar har seminerat tilltänkta bockmödrar för att genom semin bredda avelsbasen. Seminen har hitintills resulterat i 2 avelsbockar och några getter.
3 personer deltog i de Norska Getdagarna i augusti 2019 och det har redovisats under våra årliga utbildningsdagar i januari / februari och i vår slutna FB grupp för medlemmar.
Vad gäller chipmärkningsdelen av projektet se pdf fil slutredovisningmarkning_2019-284 samt Ankelband_DATAMARS som vi hoppas att vi får testa efter avslutningen av det här projektet med hjälp av stipendiet vi fått av Djurskyddet i Kronoberg.
Välkommen på Getdagen med årsmöte den 24 januari 2023.
Den stora Getdagen, följt av föreningens årsmöte, hålls i Stora salen på SVA i Uppsala, med
möjlighet till uppkoppling för de som vill delta digitalt. [Läs mer...]
Missa inte att anmäla er senast den 9/8 till seminkursen i augusti/september 2020 om ni vill kunna seminera era getter med svensk eller norsk sperma. [Läs mer...]
Vi startade med en etisk ansökan Dnr; 5.8.18-16957/2018, den första enkäten om hur ni upplever användningen av öronmärkningen av getterna pågick hösten 2018 och är nu avslutad. Den är det första steget i Svenska Getavelsförbundets och SLUs undersökning av hur det fungerar idag och hur det kommer att fungera med chipmärkningen. [Läs mer...]
Gun Bernes SLU tipsar om att ansluta sig till 4D4F som har en särskild grupp för getproducenter, gällande sensorer o annan teknik som kan vara till hjälp i produktionen. [Läs mer...]
*Fyra små klövars Alvin* Svensklantras bock säljes eller bytes mot get killing [...]
Pris 2000 kr
*Fyra små klövars Benjamin* Svensklantras, ska säljas eller bytas mot get killing [...]
Pris 2000 kr
SE 10672-22034 Gidevit AA är en vit trevlig avelsbock som är född den 16 januari [...]
Pris 3000 kr
SE 10672-23104 är en svartvit avelsbockkilling som är född den 18 februari 2023, [...]
Pris 2500 kr
CAE fria Getkillingar av Svensk Lantras, mjölkgeten. Killingarna har minst 1kaseingen [...]
Pris 1750 kr
10672-23100 är en brunvit avelsbockkilling som är född den 18 februari 2023, [...]
Pris 2500 kr